Українська НейроЕндоскопічна Спілка

Чи можна вилікувати пухлину головного мозку без операції?

Home/новини/Чи можна вилікувати пухлину головного мозку без операції?

Чи можна вилікувати пухлину головного мозку без операції?

На це питання відповість лікар-нейрохірург вищої категорії, кандидат медичних наук Дмитро ТЕСЛЕНКО, який працює у провідній клініці головної установи України з нейрохірургії – ДУ “Інститут нейрохірургії ім. акад. А.П. Ромоданова НАМН України”.

– Добрий день, лікарю. До нас звернулась пацієнтка з пухлиною головного мозку, яка була успішно вами пролікована та попросила взяти у вас інтерв’ю, щоб Ви розповіли про цей метод лікування ширшій аудиторії. Дмитре Сергійовичу, чи дійсно можна вилікувати пухлину головного мозку таблетками?

– Добрий день. Є пухлини головного мозку – аденоми гіпофіза – пролактиноми. Це ті пухлини, які виробляють гормон пролактин та які дійсно можна вилікувати без хірургічного втручання. Моя пацієнтка знайшла мене через інтернет-сайт, повністю присвячений проблемі лікування захворювань гіпофіза (pituitary.com.ua). Вона звернулась з дійсно велетенською аденомою гіпофіза (максимальний розмір якої був більше ніж 6 см), та, на її щастя, пухлина виявилась пролактиномою. Пацієнтка скаржилась на головний біль, розлади з “місячними”, неможливість завагітніти, фригідність, емоційну лабільність. Але за два роки лікування таблетками (які, до речі, можна купити в будь-якій аптеці) – пухлина майже повністю розсмокталась, зникли головні болі, нормалізувались “місячні”, з’явилась наснага до життя. А найголовніше – пацієнтка завагітніла та народила здорову дитину!

– Які причини виникнення захворювання?

– Попри розвиток сучасної медицини, причини появи пухлин головного мозку та зокрема аденом гіпофіза достовірно невизначені, є багато різних теорій, які не є загальноприйнятими. Підвищення пролактину в крові (гіперпролактинемія) може бути фізіологічним процесом, який виникає в результаті вагітності, фізичних навантажень, стресу, сну, статевого акту, споживання деяких продуктів. Патологічне підвищення рівня пролактину в крові може виникати при структурному ураженні гіпоталамо-гіпофізарної ділянки (пухлина, черепно-мозкова травма, тощо). До гіперпролактинемії може призвести й застосування деяких лікарських засобів: антидепресантів, антипсихотичних препаратів, високодозованих оральних контрацептивів, протисудомних препаратів та інше.

– Які симптоми пролактиноми (аденоми) гіпофіза?

– Симптоми розділяють на “гормональні” та “структурні”. До “гормональних” симптомів цього патологічного стану відносяться порушення менструального циклу (оліго – або аменорея, ановуляторний цикл), галакторея, безпліддя, зниження лібідо та фригідність, гірсутизм (надмірне оволосіння у жінок за чоловічим типом). Тривалий підвищений вміст пролактину в сироватці крові провокує гіперпластичні процеси та жирову трансформацію паренхіми молочних залоз, будучи одним із пускових механізмів розвитку мастопатій. Гіперпролактинемія спричиняє низку метаболічних порушень. У хворих відмічено прогресивне зменшення щільності кісток за рахунок переважання резорбції кісткової тканини, що супроводжується больовим синдромом та призводить до розвитку остеопорозу. Виразність цих симптомів послаблюється при нормалізації рівнів пролактину та статевих гормонів у сироватці крові. Виявлено також пряму стимулюючу дію пролактину на β-клітини підшлункової залози, що проявляється базальною гіперінсулінемією та нормоглікемією. При проведенні глюкозотолерантного тесту відзначається більш виражений порівняно з нормою викид інсуліну та значне пригнічення секреції глюкагону. До “структурних” симптомів відноситься здавлення зорових нервів, при збільшенні пухлини в розмірі, що проявляється зниженням гостроти зору та появу темних плям перед очима (обмеженням полів зору). Тривала компресія може призвести до незворотних зорових порушень. Поширення пухлини в третій шлуночок головного мозку та перекриття лікворопровідних шляхів мозку здатне спричиняти оклюзійну гідроцефалію, що викликає підвищення внутрішньочерепного тиску, який проявляється головним болем, нудотою та блюванням, іншими неврологічними симптомами. Такий стан потребує термінового хірургічного лікування. Пролактинома є одним із варіантів аденом гіпофіза.

– Що таке аденома гіпофіза, якими є симптоми, діагностика та основні методи лікування?

– Аденома гіпофіза — доброякісна пухлина головного мозку, що досить часто зустрічається. Вік хворих – найчастіше коливається від 20 до 80 років, діти діагностуються рідко. Пухлина гіпофіза розміром менше 1 см називається мікроаденомою, більша 1 см – макроаденомою. Аденоми гіпофіза можуть бути гормонально активними (виробляти той чи інший гормон), а можуть бути гормонально неактивними. Симптоми аденоми гіпофіза можуть відрізнятися. Якщо це гормонально активні пухлини – то вони можуть спричиняти таке захворювання, як Акромегалія (пухлина виробляє гормон росту), або викликати хворобу Кушинга (пухлина продукує адренокортикотропний гормон). Пролактинома – це пухлина гіпофіза, коли рівень пролактину у крові підвищений в десятки раз. Пролактин стимулює секрецію молочних залоз і впливає на регулювання статевих гормонів і водночас на гонади (яєчник або яєчко). У жінок починаються порушення менструального циклу, збільшення грудей та продукція молока. У чоловіків порушення лібідо та потенції. Клінічні симптоми залежать від розміру пухлини (мас-ефект), тривалості впливу та ступеня тяжкості гіперпролактинемії, що призводить до гіпогонадизму. Мікроаденоми (менше 1 см) як правило, не дають неврологічної симптоматики, на відміну від макроаденом (більше 1 см), які часто супроводжуються порушенням функції зору, головним болем, іноді – гіпофункцією аденогіпофіза. У чоловіків та жінок гіпогонадизм супроводжується зниженням мінеральної щільності кісткової тканини (залежить від тривалості та ступеня тяжкості гіпогонадизму). Сучасна діагностика аденоми гіпофіза включає: МРТ головного мозку (гіпофізу) з внутрішньовенним введенням контрастної речовини, аналіз крові (або сечі) на рівень гормонів гіпофіза та інших ендокринних залоз, огляд ендокринолога та офтальмолога та наприкінці обов’язкова консультація нейрохірурга.

– Які варіанти лікування аденоми гіпофіза?

– В залежності від виду аденоми гіпофіза застосовуються ті чи інші методи лікування. Призначити професійне лікування може тільки вузький профільний спеціаліст, який прицільно займається такою патологією. Одні аденоми гіпофіза лікуються медикаментозно – без операції. Інші потрібно тільки оперувати, але операцій не потрібно лякатись. Зазвичай, зараз, це мініінвазивні малотравматичні операції без розрізу шкіри, через природні отвори (без трепанації) – операції через ніс. На наступну добу пацієнт вже виходить з палати на двір, вільно спілкується з родичами та може бути виписаний з клініки на 3-5 добу після операції.

 

Тесленко Дмитро Сергійович

Лікар-нейрохірург

Кандидат медичних наук

Президент Української НейроЕндоскопічної Спілки (unes.org.ua)

Член Всесвітньої Федерації Нейрохірургів (WFNS)

Член Американської Асоціації Нейрохірургів (AANS),

Член Європейської Асоціації Нейрохірургів (EANS)

Член Міжнародної Федерації НейроЕндоскопії (IFNE)

Основне місце роботи:

ДУ “Інститут нейрохірургії ім. акад. А.П. Ромоданова” НАМН України

вул. Платона Майбороди, 32

м. Київ, 04050, Україна

телефон: +380 50 175 03 03; +380 97 175 03 03

pituitary.com.ua

logo-form

Show

logo-form